Date demografice – Judetul Tulcea

Judetul Tulcea este plin de obiective turisticevezi aici , dar acum vom continua pe tema datelor statistice, cum am scris aici despre temperaturi anuale.

Hai să vorbim acum despre

Date demografice – Judetul Tulcea

Populaţia, la 1 iulie 2010, era de 245.899 persoane (0,92% din populaţia ţării), din care 122.019 persoane de sex masculin (49,60%) şi 123.880 persoane de sex feminin (50.40%).

cheile dobrogei- obiective turistice tulcea- excursii delta dunarii nautictour 2
cheile dobrogei- obiective turistice tulcea- excursii delta dunarii nautictour 2

Un alt aspect legat de Date demografice – Judetul Tulcea este faptul că:

 Populaţia urbană: 121.992 locuitori (49,3%); rurală: 124.707 locuitori (50,7%).

Densitatea: 28,9 loc/km2.

Structura etnică a populaţiei (la recensământul din 18 martie 2002): 90% români, 6,4% ruşi-lipoveni, 0,5% ucraineni, 1,3 % turci, 0,9% rromi, 0,7% greci, 0,3% alte minorităţi etnice (maghiari, tătari, germani, bulgari ş.a.).

Reşedinţa administrativă a judeţului este municipiul Tulcea, având o populaţie de 90.553 de persoane (la data de 1 iulie 2010), fiind cel mai important centru comercial al judeţului.

Organizarea administrativ-teritorială este următoarea: oraşe – 4 (Babadag, Isaccea, Măcin, Sulina), comune –  46, sate – 133.

 Populaţia stabilă, după domiciliu, la 1 iulie 2010:

LocalităţiTotal persoaneMasculinFeminin
Total judeţ245899122019123880
Mediul urban1211925894162251
Municipiul Tulcea905534373846851
Oraş Babadag1019851285070
Oraş Isaccea530326782625
Oraş Măcin1083052105620
Oraş Sulina430821872121
Mediul Rural1247076307861629
Baia468323742309
Beidaud1604825779
Beştepe1930963967
C.A. Rosetti927494433
Carcaliu305614311625
Casimcea297914991480
Ceamurlia de Jos235611921164
Ceatalchioi756457299
Cerna392019881932
Chilia Veche240212291173
Ciucurova216610931073
Crişan1307668639
Dăeni216411131052
Dorobanţu1490762728
Frecăţei368217891893
Greci541526282787
Grindu1525780745
Hamcearca1471742729
Horia1517765752
I.C.Brătianu1247616631
Izvoarele208310471036
Jijila573728732864
Jurilovca473423272407
Luncaviţa445722712186
Mahmudia281014411369
Maliuc974525449
Mihai Bravu251312971216
Mihail Kogălniceanu322016311589
Murighiol354718481699
Nalbant288014611419
Niculiţel445522372218
Nufăru257513191256
Ostrov20101074936
Pardina605361244
Peceneaga1862944918
Sarichioi689835163382
Sfântu Gheorghe833437396
Slava Cercheză241111881223
Smârdan1124558566
Somova469723642333
Stejaru1800931869
Topolig480624662340
Turcoaia351216981814
Văcăreni233911851154
Valea Nucarilor370718851822
Valea Teilor1521786735

Ce crezi despre aceste informatii ? Apropo, te invităm să citești și despre Catedrala ortodoxă „Sf. Nicolae” din Tulcea ?

Ai de gând să o vizitezi atunci când o să vii cu noi să degusti adevăratele rețete unice precum Storceagul din Restaurantul nostru in aer liber, după o excursie în Deltă?

Noi te așteptăm! Numărul nostru dacă ai nelămuri este mereu deschis, mai ales pe WhatsApp comunicăm mult –

0760 474 738
Translate »